Conducerea Statului Major General

Şeful Statului Major General
General Nicolae-Ionel CIUCĂ
Şeful Statului Major General

 


Date personale:

Data naşterii: 07.02.1967;
Locul naşterii: Localitatea Pleniţa, judeţul Dolj;
Naţionalitate: Română;
Starea civilă: Căsătorit, un copil.

Educaţie şi formare:

2012 – Curs postuniversitar de perfecţionare în  domeniul securităţii şi apărării naţionale „Securitate şi bună guvernare“ –  Colegiul Naţional de Apărare;
2006 - Colegiul de război, trupe de uscat, master în Studii Strategice, SUA;
2005 - Cursul de limba engleză - terminologie NATO, York Sr. John University; 
2004 – Cursul de relaţii civil-militari din Europa de Est şi Asia Centrală, Hulburt, Florida, SUA;
2003 - Doctor în ştiinţe militare cu lucrarea „Dimensiunea angajării Armatei României în operaţii întrunite multinaţionale “, UNAP, Bucureşti;
2001 – Cursul JOINT şi operaţii multinaţionale, Centrul PfP, Bucureşti; 
2000 – Cursul de limbă engleză, Academia Forţelor Terestre, Sibiu;
2000 – Cursul PSO (operaţii în sprijinul păcii), Centrul PfP, Bucureşti;
1997 – Cursul de instructori pentru menţinerea păcii, Centrul PfP Ankara, Turcia;
1997 – Cursul de stat major tip brigadă, Centrul PfP, Bucureşti;
1993-1995 - Cursurile Academiei de Înalte Studii Militare, Facultatea Interarme, Specialitatea Arme Întrunite, Bucureşti; 
1990 - Cursul perfecţionare comandanţi companii cercetare, Făgăraş;
1988 - Şcoala Militară de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;
1985 - Liceul Militar „Tudor Vladimirescu”, Craiova.

Experienţă profesională:

  • 27 noiembrie 2015 – avansat la gradul de general;

  • de la 1 ianuarie 2015 – şef al Statului Major General;

  • octombrie 2014 – 1 ianuarie 2015 - locţiitor al şefului Statului Major General;

  • ianuarie 2014 - octombrie 2014 şef al Statului Major al Forţelor Terestre;

  • ianuarie 2011 - ianuarie 2014 – comandant Divizia 2 Infanterie „Getica”, Buzău;

  • februarie 2009 - ianuarie 2011 - comandant al Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată „Unirea Principatelor” , Focşani;

  • martie 2007 - februarie 2009 - locţiitor al comandantului Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată „Unirea Principatelor”, Focşani;

  • octombrie 2006 - martie 2007, împuternicit şef de stat major, Brigada 2 Infanterie „Rovine”, Craiova;

  • octombrie 2004 - octombrie 2006 – şef operaţii, Brigada 2 Infanterie „Rovine”, Craiova;

  • ianuarie 2004 - iulie 2004  - comandant al batalionului infanterie participant la misiunea  din Irak;

  • 2003 – conducător/director al exerciţiului OCE/EXDIR, în cadrul misiunii ISAF;

  • iunie 2002 - ianuarie 2003  - comandant al batalionului românesc participant la misiunea Enduring Freedom, Afganistan;

  • 2001 - comandant al Batalionului 26 Infanterie – rezervă strategică SACEUR, participă la exerciţiul multinaţional “Dynamic Response”, Bosnia şi Herţegovina;

  • februarie 2001 - octombrie 2004 – comandant al Batalionului 26 Infanterie „Neagoe Basarab”, Craiova;

  • 2000 – şef de stat major al Batalionului 26 Infanterie – rezervă strategică SACEUR;

  • 2000 – comandant al Componentei Terestre la Exerciţiul multinaţional „Blue Danube 2000”;

  • noiembrie1998 - februarie 2001 – şef de stat major al Batalionului 26 Infanterie „Neagoe Basarab”, Craiova;

  • mai 1997 - noiembrie1998 – ofiţer de stat major în Biroul operaţii şi pregătire pentru luptă, Brigada 2 Mecanizată „Rovine”, Craiova;

  • mai 1996 - mai 1997 - ofiţer de stat major în cadrul misiunii UNAVEM III, Angola;

  • iulie1995 - mai1996 – ofiţer de stat major în Biroul operaţii şi pregătire pentru luptă, Brigada 2 Mecanizată „Rovine”, Craiova;

  • septembrie 1992 - octombrie 1993 – ofiţer de stat major în Biroul operaţii, Batalionul 121 Cercetare, Craiova;

  • martie 1989 - septembrie 1992 – comandant de pluton cercetare şi instrucţie la Batalionul 121 Cercetare, Craiova;

  • august 1988 - martie 1989 - comandant de pluton lansare la Regimentul 26 Mecanizat „Rovine”, Craiova.


Distincţii şi decoraţii:


– Emblema de Onoare a Informaţiilor Militare;
– Emblema de Onoare a Logisticii;
– Emblema de Onoare a Forţelor Aeriene;
– Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 25 de ani de activitate;
– Emblema de Onoare a Medicinei Militare;
– Emblema de Onoare a Forţelor Navale;
– Emblema de Onoare a Comunicaţiilor şi Informaticii;
– Ordinul "Virtutea Militară" în grad de Cavaler;
– Emblema de merit "În Serviciul Armatei României" cls. a III-a;
– Emblema de merit "În Slujba Păcii" cls. a III-a;
– Emblema de Onoare a Statului Major General;
– Ordinul naţional "Pentru Merit" în grad de Ofiţer;
– Emblema Onoarea Armatei României;
– Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 20 de ani de activitate;
– Emblema de Onoare a Forţelor Terestre;
– Emblema de Onoare a Armatei României;
– Titlul onorific de "Militar Veteran" pentru militari;
– Emblema de merit "Ştiinţa Militară" cls. a I-a;
– Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 15 de ani de activitate;
– Ordinul naţional "Pentru Merit" în grad de Cavaler;
– Medalia Naţiunilor Unite.

Limbi străine cunoscute:
Engleză

 

Declaraţie de avere şi de interese - anul 2016

 

DISTINCŢII MILITARE
UNIFORME MILITARE
SERVICIUL ISTORIC
MUZEUL MILITAR
OMUL ANULUI

© 2016 Ministerul Apărării Naţionale - Website realizat şi administrat de Direcţia informare şi relaţii publice

Actualizare: 29.08.2016